Ekşioğlu İnşaat Karasu Resmi Web Sitesi

KARASU

Genel olarak özetleyecek olursak en yakın Karadeniz Karasu diyebiliriz. Karasu, doğası ile güzellikleri ve Avrupa’nın en uzun kumsalı ile Türkiye’nin son zamanlarda adını sıkça duyurduğu tatil beldelerinden bir tanesidir.
Karasu, Karadeniz ve Marmara’nın tam kesiştiği yerde bulunan, Sakarya’ya bağlı nadide ve güzel bir ilçedir. Karasu’da genel olarak hem Marmara’nın hem de Karadeniz’in iklimini görmek mümkündür. Özellikle İstanbul’un kalabalığından uzak, sakin doğal güzellikleri ve benzersiz maviliği ile adından sıkça söz ettiriyor. En dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi ise İstanbul’a yakın olmasıdır. Karasu’da hem doğal güzelliği, hem denizin eşsiz kumsalı ile kendinize ve ailenize güzel vakitler oluşturabilirsiniz. Konum olarak, Sakarya’ya 48 km mesafede olan Karasu, İstanbul’a olan mesafesi ise şuan 180 kilometredir.
Karasu’da toplam 242 km2 yerleşim alanı bulunmaktadır. Bununla birlikte 1 adet Merkez, 40 adet mahalle vardır. Nüfusu ise Yaz-Kış olarak ciddi değişkenlik gösterir.
Kışın 55.000 nüfusa sahip olan Karasu, yazın ortalama 600 bin civarında seyretmektedir.
Karasu’da genel olarak Turizm ön plana çıkmaktadır. Sahil kısmında genellikle yazlık daire ve siteler yer alır. Aynı zamanda doğal güzellikleri ile de gündeme gelmeye başlamıştır. Acarlar Longuzu yani su basar ormanı ile başka yerde bulamayacağımız bitki çeşitleri mevcuttur. Yine aynı zamanda Maden Deresi de Karasu’nun doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Yazın sıcaklarında maden deresine giderek serinleyebilir, güzel vakit geçirebilirsiniz.
Karasu’da aynı zamanda Yeni Mahalle bölgesi özel bir yer tutmaktadır. Bunun sebebi ise Sakarya nehrinin denize döküldüğü yer Yeni Mahalle bölgesidir. Tatlı su ve tuzlu suyun birleştiği bir bölgedir. Aynı zamanda tatlı su ve tuzlu suyun birleşmesine rağmen suların karışmaması gözle görerek, gerçek bir mucizeye de tanıklık edebilirsiniz. Yeni Mahalle bölgesinde alkollü-alkolsüz mekanlar, çay bahçeleri gibi vakit geçirebileceğiniz bir çok alan bulunmaktadır.
Yine 2012 yılından sonra epey gündeme gelen Karasu Limanının çalışmalarının başlaması hem yatırımcıları hem tatilcileri ciddi manada cezp etmeye başlamıştır.
Liman yapımının tamamlanmasından sonra İstanbul-Karasu arası feribot seferleri başlayacaktır. Bunun gibi yatırımlarda Karasu’daki arsa ve konut satışlarının ciddi şekilde artmasına sebep olmuştur, olmaya devam edecektir.
Aynı zamanda Karasu’da 2 yıllık bir üniversite olan, Karasu Meslek Yüksek okulu da mevcuttur. Şuan çalışmaları başlayan Karasu Meslek Yüksek Okulunun ek binası tamamlandıktan sonra, üniversite 4 yıllığa çıkarılacaktır.
Karasu’nun en cezbeden ve daha doğrusu yatırımcıları çeken taraflarından en belirgin olan başlıca sebepleri, 3.köprü bağlantı yolu ve Liman projesidir.
Bu sebeple 3.köprü Karadeniz sahil yolu Karasu’dan geçeceği için, bağlantı yolu tamamlandıktan sonra, İstanbul’dan Karasu’ya ortalama 1 saat gibi bir mesafede gelip gidilecektir. Mesafe 180 kilometreden 90 kilometreye düşecektir.
Aynı zamanda yine feribot seferleri tamamlandıktan sonra İstanbul Kartal-Yenikapı’dan tek feribot ile direk Karasu’ya gelebileceksiniz.
Bu bahsettiklerimiz sadece belli başlı özelliklerdir. Şuan yapımları devam ederken bile Karasu’da arsa ve daire fiyatları çok ciddi artış göstermektedir. Öyle tahmin ediyoruz ki yapımı devam eden çalışmalar bittikten sonra, Karasu’nun ne kadar prim yapacağını bilmek çok da zor olmasa gerek.

Sakarya Karasu'da her geçen gün ciddi anlamda yatırımlar ve gelişmeler oluyor. Gerek Karasu yollarında, gerek çevresinde sürekli çalışmalar devam ediyor. Özellikle İstanbul'un son zamanlarda en fazla tercih edilen tatil beldelerinden bir tanesi Karasu.